Be kategorijos

Pirmų 6 mėnesių kūdikio raida – kokie raidos šuoliai laukia?

Pirmieji šeši mėnesiai, nors atrodo, kad mažylis pats daro dar labai nedaug, tačiau skrieja šviesos greičiu. Nuo pirmojo miego regreso, prie augimo šuolio ar nuo dygstančio danties prie raidos šuolio. Kartais gali pagalvoti, kad visi pirmieji metai tai vienas didelis šuolis. Tiesa, natūralu, kad tokie staigūs ir dideli pokyčiai, tikrai gali daryti įtaką mažylio nuotaikoms. Todėl tokiais momentais labai praverčia akimirką stabtelėti ir pagalvoti dėl ko gi galėtų būti irzlus mažylis. Gebėdami atpažinti priežastis, ne tik galėsime pagelbėti, bet ir mums sunkesnius etapus išbūti bus lengviau!

Raidos šuoliai, dar dažnai vadinami wonder weeks – stebuklingos savaitės. Gal jau kada pastebėjote, kad vieną rytą jūsų mažylis prabunda iš miego ir staiga elgiasi, domisi ar guguoja visai kitaip? Atrodo, tarsi būtų operacinės sistemos atnaujinimas įdiegtas? Būtent tą ir daro raidos šuoliai! Šiais periodais kūdikiai dažnai būna irzlesni, nes jų smegenys apdoroja daug naujos informacijos, aplinkoje viskas keičiasi itin greitai, jie bando viską suprasti, perprasti, įsiminti ir paprasčiausiai pavargsta bei suirzta.

Žinodami kokie raidos šuoliai kada vyksta bei ko gi mokinasi mažylis tuo metu, galėsime lengviau juos atpažinti. Svarbu žinoti: raidos šuoliai skaičiuojasi nuo termino (ne gimimo) dienos. Pastebėję šuolį, siūlykite kūdikiui jį tuo metu dominančias veiklas bei skirkite laiko jo “treniruotėms” dienos metu, nes atradę naujus, dominančius dalykus, mažyliai nori treniruotis bei mokytis dar ir dar. Tad sukurkime erdvės tai vidinei motyvacijai klestėti.

  • 5 savaitė: pojūčiai. Prabėgus pirmajam gyvenimo mėnesiui, mažylis sustiprėja ir po truputį pradeda domėtis jį supančia aplinka. Pirmiausia – paprasčiausiai per pojūčius: ką jaučia delniukai, liesdami mamą, ką mato akys, kokius garsus girdi aplinkoje. Naujų pojūčių pilna aplinka ir dar juos reikia suvokti, apdoroti ir įsisąmoninti galvelėje. Toks būtent ir yra didžiausias pirmojo raidos šuolio darbas. Šiame etape pasistenkite neperstimuliuoti kūdikio – dažniau pasirinkite ramias veiklas, vienu metu žaiskite tik su vienu žaislu ar rodykite tik vieną paveiksliuką. Neskubėkite ir viską darykite lėtai. Migdykite mažyli kuo ramesnėje aplinkoje su prislopinta šviesa.
  • 8 savaitė: pasikartojimai. Šio raidos šuolio metu kūdikiai atranda raštus, tekstūras bei pasikartojimus. Ant sienos ar lubų šokantys šešėliai, dryžuota palaidinė ar taškuotas gultukas – mažylis vis labiau domisi spalvomis, raštais, atsikartojančiais objektais bei garsais ar veiksmais (dažnai savo paties – judinama rankytė ar koja). Įdomu tai, jog šio šuolio metu mažyliams aktyviai veikia ne tik rega – pasikartojimus jie vis aktyviau atranda ir kituose pojūčiuose. Pavyzdžiui, mojuojant rankyte su barškučiu – vis pasikartoja tas pats vaizdas bei garsas.
  • 12 savaitė: judėjimas. Iki šiol buvęs dar gan lėtas, nerangus kūdikis, trečią-ketvirtą gyvenimo mėnesį mažylis tampa vis greitesniu ir lankstesniu. Rankytės bei kojytės vis aktyviau kyla į orą, domisi virš galvos kabančiais ar netoliese padėtais žaisliukais. Šio šiuolio metu tobulėja ne tik pats gebėjimas judėti, bet ir judesio suvokimas aplinkoje: artėjantis –  tolstantis žmogus, garsas ar netgi kintančios balso intonacijos.
  • 19 savaitė: priežasties – pasekmės ryšys. Šis šuolis yra apie naujas neuronų jungtis ir savo veiksmų suvokimą: jei paleisiu žaisliuką, jis nukris, jei garsiai šauksiu – ateis mama, jei kilstelsiu koją – pasieksiu ir pajudinsiu žaisliuką. Ir nors mums tai atrodo elementarūs veiksmai, šie suvokimai kūdikiui padeda vis geriau suvokti jį supantį pasaulį bei savo gebėjimais daryti įtaką aplinkai.

Raidos šuoliai ateina ir praeina, o ką gi veikti su mažyliu įprastomis dienomis? Apie pasimylavimus, pasikalbėjimus, knygelių paskaitymus, pasaulio stebėjimą bei savarankišką kūdikio nuobodžiavimą nepasakosiu, nes ir taip, tikiu, tą veikiat! Vietoje to, pasidalinsiu į ką verta atkreipti dėmesį žaidžiant kartu – kokius mažylio lavinimosi bei raidos aspektus galite pastebėti bei kaip lengviau išsirinkti sudominsiančias veiklas, žaislus ar priemones.

  • 0-3 mėnesiai. Atrodo, kad kūdikis tik valgo ir miega? Ir nors mažieji iš pirmo žvilgsnio tikrai gali pasirodyti vangūs tyrinėtojai, tačiau net ir pačiais mažiausiais judesiukais, pasižvalgymais bei pasiklausymais, jų raidoje vyksta labai daug. Pastebėkite kaip jų dėmesį patraukia ryškesni daiktai, raštai ar kontrastai, kiek laiko gali stebėti savo rankas, bandydami atgniaužti kumštukus, vėliau – pataikyti suliesti delniukus prieš akis ar kaip po truputį vis dažniau viską tikrina ne tik akimis, bet ir rankomis ar burnyte.

6 mėnesių kūdikio raidos pusiaukelėje šie trys mėnesiai skirti, visų pirma, regos stiprėjimui bei žvilgsnio koncentravimui. Po truputį mažyliai atranda savo rankas bei mokosi jas valdyti, taip pat stiprėja raumenys – ypatingas dėmesys kaklo raumenims gulint ant pilvuko, padės išmokti tvirtai laikyti savo galvą. Kaip byloja pirmasis raidos šuolis – daug daug dėmesio skiriama pojūčiams, tad gali būti itin aktyvus oralinis pažinimas (viskas keliauja į burnytę), mažyliai gali noriai bei aktyviai domėtis įvairiais garsais.

Išbandykite kontrastines korteles ar karuseles virš mažylio galvos, pirmuosius mėnesius rinkitės juoda-balta kontrastą, vėliau galima įvesti ir daugiau spalvų, pradedant raudona. Veidrodis visad bus neišsemiamų veiklų šaltinių – padėtas taip, kad ant žemės gulėdamas mažylis save matytų, jis tyrinės savo ir mamos atvaizdus, stebės kaip juda jo kūnas, pažins kokia mintis kaip “pajudina” galūnes. Stimuliuokite pojūčius leisdami mažyliui paliesti bei patyrinėti įvairias tekstūras ir audinius, tam puikiai tiks tiesiog įvairios skepetaitės ar drabužiai iš jūsų spintos. Smagius barškučius skirtingiems garsams galite pasigaminti iš panaudotų plastikinių buteliukų ir skirtingų užpildų: pupų, žirnių, akmenukų, ryžių ir pan.

  • 3-6 mėnesiai. Auga vaikas, auga ir jo aktyvumas bei mobilumas. Mažylių vidinė motyvacija bei smalsumas skatina juos mokytis apsiversti, pasėdėti ir vis kaip nors judėti link norimo tikslo – žaisliuko ar mamos. Taip pat vis tiksliau darbuojasi ir rankytės, tiek sugriebiant objektus, tiek jau suvedant rankas į vidurio liniją, bandant perduoti daiktą iš vienos rankos į kitą ar stiprinant rankos – akies koordinaciją ir visus dominančius objektus nešant prie burnos. Taip pat, kūdikiai ir toliau aktyviai domisi įvairiais garsais bei tekstūromis ir taip toliau lavinasi savo pojūčius, per juos pažindinasi su pasauliu.

Ketvirtojo raidos šuolio metu pažintas priežasties – pasekmės ryšys padiktuoja ir daug naujų, įdomių veiklų: mesti, dėti, išversti, įkišti, ištraukti, kviesti bei visaip kaip manipuliuoti objektais.

Šiame 6 mėnesių kūdikio raidos etape pasiūlykite žaidimų su įvairaus dydžio bei tekstūrų kamuoliais – juos ne tik smagu tyrinėti, bet riedėjimas padeda pažinti atstumus bei trajektorijas, skatina judėti pačius mažylius. Rankos – akies koordinaciją bei rankyčių miklumą lavinti padės lengvai sugriebiami barškučiai ar suneriami Montessori diskai. Tie patys barškučiai, skambaliukai ar smulkūs varpeliai pasitarnaus tiek klausos stimuliavimui, tiek priežasties-pasekmės ryšio tyrinėjimui, kartu su kaladėlėmis – daužymui, statymui, griovimui. Tiesa, tikėtina, kad jūs būsite atsakingi už statymą, o mažieji – griovimą. Išbandykite knygeles su atvartukais ar medžiagėlėmis, taip pat “ku-kū” žaidimus su delnais, skarelėmis ar slepiant objektus po antklode. Lytėjimo pojūčiams ugdyti gali būti įdomus karšto – šalto pažinimas, supažindinant kūdikį su įvairių temperatūrų (saugių) vandeniu bei ledukais.

Svarbiausia, nepamirškite, kad mažyliai tikrai labai daug ir intensyviai mokosi, tad svarbu leisti jiems pailsėti, pabūti savarankiškai ir patiems užsiimti tuo, kuo norisi, net jei tai tebūtų gulėjimas ir žiūrėjimas į lubas. Garantuoju, tuo metu “sproginės smegenys”, apdorojant visą, per dieną sukauptą, informaciją. O jei kartais pasirodys, kad mažyliui neįdomu viskas, ką besiūlytumėte, tai gali būti ženklas, jog kūdikiui tiesiog visko šiuo metu per daug. Leiskite pačiam tyrinėti aplinką, atrasti kokia veikla ar žaislas domina. Šiek tiek pastebėję vaiką, prie kokių veiklų ar žaisliukų jis vis sugrįžta, ką veikdamas nori leisti daugiausia laiko, sekite mažyliu ir jo poreikiais – taip tikrai lengviau pasirinksite tiek veiklas, tiek priemones.

Straipsnio autorė: Miglė Rimeikė

Daugiau apie mažylių raidą, miegą ir kitus aktualius klausimus sužinokite specialistų rengiamuose Mylu.lt seminaruose. Pasinaudokite kodu KOBI-10 ir visiems seminarams, jų rinkiniams bei prenumeratoms gaukite 10% nuolaidą.