Be kategorijos

Naujagimis namuose: pirmasis mėnuo – tik valgo ir miega?

Dažnai intensyviai ruošiamės didžiajai dienai – gimdymui. Po jo, viskas nauja, laikina, dar neišgaravęs gimdymo adrenalinas, o mintys tik apie tai, kad greičiau ligoninės sienas pakeistų namų aplinka.

Ufff, pagaliau naujagimis namuose… ir kas tada? Neretai mūsų galvose grumiasi skirtingi klausimai, abejonės ir labai mažai gairių, kaip surasti sau tinkamiausius atsakymus. Pakalbėkime apie dažniausius klausimus, kuriuos man užduoda tėvai, bandantys susipažinti su savo naujagimiu.

Miegas. Kada, kiek? O jei visai nemiega?

Legenda apie tai, kad naujagimiai namuose tik valgo ir miega kartais gali nuvesti tėvus klaidingais keliais, o neretai ir visai suneraminti. Tiesa ta, kad naujagimiams miego reikia tikrai daug, tačiau miega jie jį labai skirtingai.

Vieni, atrodo, mielai pramiegotų visą dieną. Ir su tuo viskas gerai, jei reguliariai pažadiname žindymui ir vaikelis miega ne tik dienos, bet ir nakties metu.

Jei nakties metu sulaukiame aktyvumo, būdravimų, verta dienos metu sutelkti šiek tiek pastangų ir paskatinti kūdikius pabūdrauti. Neilgai, apie 30-50 min nuo pabudimo iki užmigimo kitam miegeliui. Taip pamažu formuosis dienos ir nakties ritmas.

Tačiau, gali atrodyti, jog kiti kūdikiai niekada nemiega! Neapsigaukime. Jei kūdikis užsnūsta prie krūties ir pamiega 10 ar 20 minučių – tai yra miegas. Ne toks kokį matome mielose naujagimių nuotraukose, tačiau pakankamas vaiko nervinei sistemai pailsėti. Praktika rodo, kad kai kurie kūdikiai tiesiog miega trumpomis atkarpėlėmis.

Taip pat, visiškai natūralu, kad naujagimiai, kol formuojasi dienos-naktis ritmas, naktiniam miegui įminga labai vėlai 23-24 val. Tad tikrai nereikia baimintis, jei naujagimis namuose pabudinėja ir nori pabendrauti iki pat vidurnakčio.

Miego vieta. Kas saugu?

Kad ir ką būtų nusprendę tėvai, kur migdys savo mažylį, visuomet rekomenduoju pasidomėti saugaus miego proncipais tiek migdant lovelėje, tiek ir tėvų lovoje. Jei kūdikis yra žindomas, saugiai galime miegoti tiek atskirai, tiek ir kartu su juo.

Neretai kūdikio miego vietą apsprendžia ne tėvai, tačiau naujagimio miego temperamentas, jautrumas, artumo poreikis.

Užmigo žindant. Ar nieko tokio?

Atrodo, kad migdymas žindant yra užsitarnavęs “blogą vardą” ir mamos jo neretai baiminasi dėl galimos žindymo ir miego asociacijos vėlesniame amžiuje. Tačiau ši baimė nėra pagrįsta, ypač kai kalbame apie naujagimius. Užmigimas bežindant yra pats natūraliausias ir jaukiausias būdas kūdikiui užmigti. Todėl visai nesukite galvos dėl ateities (juk niekas nežinome kaip kas bus) ir migdykite kūdikį taip, kaip jam ir jums  norisi.

Kas gali trukdyti ramesniam miegui?

Vieni iš dažnesnių miego trukdžių, tai naujagimystės refleksai, kai nevalingais rankų judesiais vaikai save pažadina, bei pilvuko pūtimas.

Esant aktyviems naujagimystės refleksams, dirglumui daugeliui kūdikių jaukiau miegoti suvystytiems. Išmintingai pasirinkite vystyklą, stebėdami savo kūdikėlius. Jei vargina tikrai stiprūs rankyčių judesiai, rinkitės vystyklus, kuriuose rankytės tvirtai privystomos. Na, o jei norisi tik daugiau jaukumo, šilumos mažyliui, puikiai tiks ir “maišiuko” tipo vystyklai, užtraukiami užtrauktuku, kuriuose mažylio rankos yra vienoje erdvėje su kūnu.

Ar žadinti naktį maitinimui?

Kad ir kaip norisi pamiegoti, labai rekomenduoju reguliariai žadinti naujagimius žindymui nakties metu. Tai ne tik padės apsisaugoti nuo staigaus cukraus kiekio sumažėjimo jų organizme, padės augti kūdikio svoriui, bet ir teigiamai veiks žindančios mamos pieno gamybą.

Taip pat nėra jokių įrodymų, kad pirmą mėnesį nežadinami kūdikiai vėliau miega geriau už tuos, kurie buvo žadinami žindymui. Tad rizikuoti tikrai neverta.

Kas dar?

Visiškai natūralu, kad pirmą mėnesį, kai naujagimis namuose, visas dėmesys ir rūpestis sukasi aplink jįį. Tačiau dėmesys tėvams, o ypač mamai tiek pat svarbus. Neretai atrodo, kad grįžtame namo su didžiuliu jėgų antplūdžiu, tačiau neatstatant savo resursų, jis gali greitai išblėsti. Todėl tėvams būtina rūpintis ir savo poilsiu, reguliaria, sveika mityba. Juk kūdikiu rūpinsimės dar daug mėnesių, todėl linkiu save tausoti nuo pat pirmųjų dienų namuose.

Straipsnio autorė: Dovilė Šafranauskė

Daugiau apie mažylių raidą, miegą ir kitus aktualius klausimus sužinokite specialistų rengiamuose Mylu.lt seminaruose. Pasinaudokite kodu KOBI-10 ir visiems seminarams, jų rinkiniams bei prenumeratoms gaukite 10% nuolaidą.