Patarimai

Kūdikio miego regresas – pirmieji 12 mėnesių

kūdikių miego regresas

Kalbėdama apie kūdikių miegą, bene daugiausiai klausimų sulaukiu apie miego regresas. Ar jos tikrai pasireiškia visiems kūdikiams? Kodėl jos vyksta ir ką daryti jų metu? O gal galima išvengti? Tai klausimai dažnai neraminantys ar netgi kiek gąsdinantys mažylius auginančius tėvus.

Tačiau prieš keliaudami į regresijų laikotarpius, trumpam stabtelėkime ir naujomis akimis pažvelkime į pirmuosius kūdikio gyvenimo metus. Progresas, kuris įvyksta per šį laiką yra mažų mažiausiai neįtikėtinas – mažyliai, iš bejėgio kūdikėlio, užauga į savomis kojytėmis tapnojantį todlerį! Gebantį valgyti suaugusiųjų maistą, atpažinti žmones, komunikuoti savo noriu/nenoriu, o dažnai netgi ištarti pirmuosius žodelius. Visiems šiems naujiems įgūdžiams reikia beprotiškų smegenų pajėgumų: sudaryti naujas neuronines jungtis, apdoroti daugybę informacijos, bei užtvirtinti tai, kas išmokta. Kaip manote, kada vyksta naujų patyrimų „klasifikavimas“? Būtent – jis vyksta miegant! Būtent todėl, nuolat kintantis mažylių miegas yra visiškai suprantamas.

Taigi, suprastėjęs mažylio miegas neretai reiškia, kad šiuo metu jis itin intensyviai kažko mokosi, o smegenyse vyksta labai aktyvūs procesai. Todėl vėl ir vėl keliantis prie pabudusio kūdikio, bent jau priminkime sau, kad čia nevyksta nieko blogo, tiesiog mažylis pasiekė dar vieną raidos etapą. Taigi, keliaujame ne atgal, o vis labiau į priekį!

 

4 mėnesių miego regresas

Ko gero žymiausias miego regresas ir laikotarpis, kurio tėvai laukia su didesniu ar mažesniu nerimu. Įdomu tai, kad šis miego regresas iš tiesų lydi labai svarbų kūdikio raidos etapą, kuomet keičiasi miego ciklo struktūra. Iš naujagimio miego, kuriame buvo tik dvi, gilaus ir negilaus, miego fazės, kūdikio miego ciklas persitvarko ir ima panašėti į mūsų, suaugusiųjų miegą.

Nenuostabu, kad tokia reikšminga pertvarka gali išbalansuoti mažylio miego įpročius, padažninti pabudimus nakties metu ar sutrumpinti dienos pogulius. Bene labiausiai atpažįstamas šios regresijos požymis yra tai, kad kūdikiams tampa sunkiau užmigti. Dažnai iki tol įprasti pagalbos būdai tampa neveiksmingais, prireikia intensyvesnės pagalbos. Kartais regresas paveikia tik nakties miegą, kuomet mažyliai ima pabusti kas 1-2 valandas, tačiau gali būti ir taip, jog pokyčius pastebėsime tik dienos poguliuose, kuriems bus sunkiau užmigti arba jie taps trumpesniais.

Tiesa, nors miego ciklas ir persitvarko, regresijos požymius pastebi tikrai ne visi tėveliai. Jei visgi jaučiate, kad mažylio miegas staiga tapo neramesniu, svarbiausia – nepanikuokite. Atkreipkite dėmesį į mažylio rodomus nuovargio ženklus, galbūt jau reikia kiek ilgesnio būdravimo. Laikykitės nuoseklaus dienos ritmo, mažyliui tinkamo būdravimo laiko ir nepergyvenkite jei poguliai bus trumpesni – tokiu atveju, jų prireiks daugiau.

Šiuo intensyvesniu laikotarpiu, būtinai pasirūpinkite poilsio laiku SAU. Pamiegokite dienos metu, leiskite vežimėlį pastumdyti artimiesiems ar draugams, sumažinkite buities priežiūros standartus. Pastebima, kad šis regresas gali trukti 2-6 savaites.

 

8-10 mėnesių miego regresas

Po 4 mėnesių patirties, šiam regresui vargu ar gali išgąsdinti. Įprastai ji nėra tokia intensyvi ir neretai gali būti palengvinta didele doze artumo ir švelnumo. Mat viena pagrindinių, šiuo laikotarpiu suprastėjusio miego priežasčių – atsiskyrimo nerimas. Tiesa, neramiam miegui įtakos gali daryti ir aktyvi fizinė raida – šiuo laikotarpiu mažyliai paprastai ima ropoti, bando stotis, besikalantys dantukai, bei vis didesnis noras lavinti kalbėjimą.

Tačiau grįžkime prie atsiskyrimo nerimo, kurio požymius neretai aiškiausiai pastebi mažylių mamos. Ir ne tik pastebi, gal net labiau pajunta prie kojų prisiklijavusio mažylio forma. Kas gi čia vyksta? Šiame amžiuje kūdikiai jau labai aiškiai pradeda atskirti žmones, pasirinkti, su kuo jie jaučiasi saugiausiai ir aiškiai iškomunikuoti savo protestą, jei to mėgstamiausio žmogaus šalia nėra. Taip pat, tai yra laikas, kai pradedamas suprasti objektų pastovumas – kad į kitą kambarį išėjusi mama niekur nedingsta, ją galima pakviesti. Tačiau pats jos išėjimas, kelia daug nerimo.

Visi šie pokyčiai, suvokimai, atneša daug sumišimo bręstančioms mažylio smegenims. Nerimo dėl atsiskyrimo nuo mamos, bei saugumo tada, kai ją jaučiu visu savo kūnu.

Neretai netgi nuo mažumės savo lovelėse miegoję kūdikiai, šiuo laikotarpiu atsikrausto į tėvų lovą, nes miegodami atskirai nesijaučia saugiais. O nakties pabudimų metu kartais pakanka tik priglausti ar palaikyti už rankos, kad nurimęs mažylis toliau pasinertų į miegus.

Šis regresas taip pat žymi laiką, kai mažylių dienotvarkėse lieka tik du poguliai. Todėl verta atkreipti dėmesį ar nepamiršome dienotvarkės pokyčių, nes per daug dienos miego gali daryti įtaką dažnesniems nakties pabudimams. Taip pat pasinaudokime žaidimais, kurie padeda palengvinti atsiskyrimą – slėpynės, gaudynės, daiktų slėpimas po antklode ir jų radimas, tinka visi žaidimai, kurių metu mes nuo mažylio atsiskiriame ir vėl susitinkame. Dienos metu taip pat daugiau laiko skirkime pasimylavimui, panešiojimui, artumui, kad saugumo prisipildžiusiam mažyliui būtų lengviau atsiskirti nakties miegeliui.

Šio aktyvaus laikotarpio pokyčiai miegui, gali pasireikšti kelis kartus, neilgomis 1- 2 savaitę trunkančiomis atkarpomis.

 

12 mėnesių regresas

Sakote, tik baigėsi vienos regresijos laikotarpis ir jau ruoškimės naujai? Prisiminus pirmųjų metų raidos intensyvumą, tai neturėtų stebinti! Neretai šios regresijos pradžią pažymi didelis pokytis vaiko gyvenime – gebėjimas vaikščioti taip, kaip mama ir tėtis! Gali nutikti, kad vaikščioti pradėjęs mažylis taip susižavės nauju įgūdžiu, kad mėgins stotis ir nakties metu. Miegodamas.

Šios regresijos metu, mažyliai dažnai ima atsisakinėti ir antrojo miegelio. Gali pasirodyti, kad tai ženklas, jog turime pereiti prie vieno dienos miegelio. Tačiau neskubėkime, nes mažylis gali pervargti. Dažniausiai šis pokytis yra laikinas ir po 1-2 savaičių antrojo pogulio miegojimo – nemiegojimo, mažyliai grįžta prie įprastų 2 dienos pogulių.

Gali nutikti ir taip, kad mažyliui bus itin sunku užmigti vakare. Atrodo, jog miego norisi, bet užmigti tarsi kažkas trukdytų. Vėlgi, taip yra dėl aktyvios smegenų veiklos ir sunkesnio perėjimo iš veiklų, kuriose kasdien išmoksta kažko naujo, į nusiteikimą miegui. Kaip niekada, dabar reikšmingas dienotvarkės nuoseklumas, o taip pat gali prireikti ilgesnio nusiraminimo laiko, pasiruošimo, ramesnių veiklų prieš miegą.

 

Regresas ar kažkas kito?

Tiesa, regresui būdingi požymiai gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių:

  • Dantukų augimas;
  • Alergija ir maisto netoleravimas;
  • Reikalingi dienos ritmo pokyčiai;
  • Miego įpročiai, kuriems reikalinga tėvų pagalba;
  • Pokyčiai mažylio gyvenime (kraustymasis, kelionės, kiti pasikeitimai);
  • Besikeičiantis laikas ar ženklūs temperatūrų pokyčiai.

Todėl visuomet pažvelkime kiek plačiau, kad galėtume rasti geriausius būdus padėti savo mažyliui, o taip pat ir sau.

 

Straipsnio autorė: kūdikių ir vaikų miego specialistė – Dovilė Šafranauskė.

Daugiau apie mažylių raidą, miegą ir kitus aktualius klausimus sužinokite specialistų rengiamuose Mylu.lt seminaruose. Pasinaudokite kodu KOBI-10 ir visiems seminarams, jų rinkiniams bei prenumeratoms gaukite 10% nuolaidą.