Patarimai

Kūdikio gulėjimas ant pilvelio – informacija ir pratimai

Kūdikio gulėjimas ant pilvelio yra svarbus kūdikio fiziniam vystymuisi. Tai yra kūdikio fizinio aktyvumo išraiška. Kūdikiui gulint ant pilvelio dirba kaklo, pečių juostos, nugaros raumenys. Be to, stiprėja kaklo kontrolė (galvos laikymas), formuojasi stuburo kaklinės dalies linkis. Amerikos pediatrijos asociacija  rekomenduoja kūdikį guldyti ant pilvelio nuo pat pirmų gyvenimo dienų.

Gulėjimas ant pilvelio stiprina kūdikį, padeda jam vystytis, lavintis, tobulėti ir sklandžiau pasiekti sekančius raidos etapus. Kūdikis gulėdamas ant pilvelio ir stiprindamas įvairias raumenų grupes, įgis tvirtą dilbių atramą, mokysis pernešti kūno svorį nuo vienos rankos atramos prie kitos, siekti žaislų įvairiomis kryptimis, vėliau mokysis šliaužti, o dar vėliau – ropoti. Tad itin svarbus kūdikio guldymas ant pilvelio ir pilvelio laikas (angl. Tummy time) nuo pirmų jo gyvenimo dienų. Mokslinėje literatūroje nurodoma, kad kūdikio gulėjimas ant pilvelio yra teigiamai susijęs su aktyvesniu judėjimu ir sklandesniu vystymusi, mažesniu kūno masės indeksu (kūno svoriu) bei yra svarbus plagiocefalijos (galvos suplokštėjimo, „nugulėtos kūdikio galvytės“) prevencijai. Gulėjimas ant pilvelio yra įtrauktas į Pasaulio sveikatos organizacijos sveikatinimo ir vaikų fizinio aktyvumo skatinimo rekomendacijas bei sveikatos stiprinimo programas Europos šalyse, Kanadoje, Australijoje, Pietų Afrikoje.

Kūdikio gulėjimo ant pilvelio trukmė turėtų prasidėti nuo poros sekundžių, vėliau ją palaipsniui ilginant. Amerikos pediatrijos asociacija rekomenduoja, kad trijų mėnesių mažylis per parą turėtų iš viso surinkti iki 60 min. suminio laiko gulint ant pilvelio (bet ne mažiau, kaip 15-20 min. per parą). Tai apima nešiojimą (gulint kūdikiui ant pilvelio), guldymą ant skirtingų paviršių ir ridenimą ant kamuolio gulint ant pilvelio (ridenant pilvu žemyn).

Vieni kūdikiai gimsta stipresni ir bando kelti galvelę nuo pirmų dienų, o kiti – gimsta šiek tiek silpnesni, tad gulėjimas ant pilvelio jiems sukelia neigiamas emocijas. Tokiems mažyliams sunku gulėti ant pilvuko ir kelti galvelę. Taigi, svarbu žinoti, kaip galima palengvinti kūdikio guldymą ant pilvelio ir lengviau pripratinti mažylį taip gulėti. Yra du pagrindiniai būdai, kaip reikėtų guldyti kūdikį ant pilvelio:

  1. Kūdikiui gulint ant nugaros reikia apglėbus ranką ir koją apversti jį vientisai kaip rąstelį ant pilvelio (su rotacija verčiame nuo trečio mėnesio, nes iki tol stuburo slanksteliai yra minkšti ir rotacija gali sukelti per daug spaudimo į slankstelį);
  2. Pakėlus ir laikant pilvu žemyn padėti kūdikį ant lygaus pagrindo.

Siekiant palengvinti kūdikio gulėjimą ant pilvelio, naudinga žinoti kelias nešiojimo pilveliu žemyn padėtis:

  • kai kūdikio rankos ištiestos į priekį (čia dirba kūdikio kaklas, pečių juosta ir nugara),

kūdikio gulėjimas

  • kai laikomas tik kūdikio pilvelis (čia dirba tik kūdikio kaklas ir nugara).

kūdikio gulėjimas

Nešiojant kūdikį svarbu keisti tiek nešiojimo pozas, tiek rankas, tam, kad būtų aktyvinamos abi kūno pusės ir neatsirastų vienos pusės dominavimo.

 

Be to, pratinant kūdikį gulėti ant pilvelio naudinga žinoti, kad pirmaisiais gyvenimo mėnesiais pasiteisina guldymas pilvu ant krūtinės, guldymas ant vystymo stalo priešais veidrodinį paviršių ir guldymas sau ant kelių. Taip pat, svarbu tai, kad pirmaisiais mėnesiais kūdikis geriausiai mato juodą ir baltą spalvas, tad naudinga į pilvelio laiką įtraukti juodos-baltos spalvos paveikslų ar žaislų stebėjimą.

kūdikio gulėjimas

Nuo antro-trečio mėnesio jau galime mankštinti kūdikį kaip pagalbinę priemonę naudojant gimnastikos kamuolį. Sūpavimas ant kamuolio kūdikiui primena buvimą mamos pilvelyje. Tai yra nestabilus paviršius, todėl mankštos metu yra pajungiama daugiau raumenų. Kūdikis yra efektyviai stiprinamas. Rekomenduojami mankštos pratimai šiuo gyvenimo laikotarpiu:

  • Pasiguldome kūdikį pilveliu ant kamuolio ir rankomis prilaikome kūdikio žastus, o alkūnes spaudžiame į kamuolį. Savo krūtine ar pilvu priremiame kūdikio sėdynę. Taip laikant mažylį ridename kamuolį pirmyn atgal.

kūdikio gulėjimas

  • Prilaikome kūdikį kaip prieš tai aprašytame pratime. Ridename kamuolį į kairę ir dešinę puses.

kūdikio gulėjimas  kūdikio gulėjimas

  • Kūdikiui gulint ant kamuolio apglėbiame kūdikio alkūnes ir ridenant kamuolį į priekį, truputį atkeliame kūdikio viršutinę kūno dalį.

 

Trečią mėnesį ant pilvelio gulintis kūdikis jau turėtų remtis tvirta dilbių atrama, o alkūnes laikyti jau ne prie kūno, o sulig pečių linija. Pakeltą galvą mažylis turėtų išlaikyti ne trumpiau kaip vieną minutę. Galvą mažylis turėtų laikyti pakeltą stačiu (90o) laipsnių kampu. Jeigu kūdikis turi šiuos elementus, jam gulėjimas ant pilvelio patiks ir vyks sklandžiai. Kūdikis labiau norės gulėti ant pilvelio nei ant nugaros. Trečias kūdikio gyvenimo mėnuo yra ypatingai svarbus tolimesnei mažylio raidai.

 

Lekt. kineziterapeutė Vaiva Selevičienė

Tekstas sudarytas remiantis žemiau esančiais šaltiniais:

  1. Pasaulinėmis specialistų organizacijomis: www.apa.com; www.pathways.org; aota.org
  2. Hewitt, L., Kerr, E., Stanley, R. M., & Okely, A. D. (2020). Tummy time and infant health outcomes: a systematic review. Pediatrics145(6).
  3. Williams, E., & Galea, M. (2023). Another look at “tummy time” for primary plagiocephaly prevention and motor development. Infant Behavior and Development71, 101839.
  4. Okely, A. D., Ghersi, D., Hesketh, K. D., Santos, R., Loughran, S. P., Cliff, D. P., … & Tremblay, M. S. (2017). A collaborative approach to adopting/adapting guidelines-The Australian 24-Hour Movement Guidelines for the early years (Birth to 5 years): an integration of physical activity, sedentary behavior, and sleep. BMC public health17(5), 167-190.
  5. Budrienė, L., Strukčinskaitė, V.. (2020). Kūdikių motorinė raida ir judėjimo įgūdžių lavinimas: Mokomoji metodinė priemonė. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla.