Patarimai

Laukiamiausias etapas – kūdikių sėdėjimas – pratimai

kūdikio sėdėjimas

Kūdikių sėdėjimas – tai vienas labiausiai laukiamų vaiko raidos etapų pirmaisiais gyvenimo metais. Prieš keletą dešimtmečių tėveliai buvo linkę skubinti šį etapą, ir neretai vaikučius sodindavo per anksti, ramstydami juos pagalvėmis. Tačiau šių dienų sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja neskubėti ir kantriai išlaukti, kol kūdikis bus pasirengęs šiam etapui. Kūdikių sveikatos ekspertai pabrėžia, kad vaiko judamasis aparatas turi vystytis palaipsniui, tad svarbu nepakenkti besiformuojančiai vaiko laikysenai bei stuburo sveikatai.

Pirmuosius ženklus, kad kūdikis nori sėdėti, tėveliai pastebi jau nuo ketverių vaiko amžiaus mėnesių. Šiame amžiuje kūdikis pradeda riestis į priekį, keldamas į viršų galvelę. Vieni kūdikiai taip elgiasi gulėdami 45-60 laipsnių kampu ar tėvams laikant juos ant kelių, o kiti  – netgi gulėdami ant lygaus paviršiaus. Taip kūdikis daro todėl, kad jau yra patobulėjęs kūdikio kaklo valdymas ir sustiprėję pilvo preso raumenys. Visgi sėdėjimo etapui reikalingi ir kiti liemens raumenys. Taigi vien pilvo preso raumenų nepakanka ir toks tėvų manymu noras sėstis gali būti nepakankamas sėdėjimo etapui. Kūdikiui turėtų patikti gulėti ant pilvo ir gebėti būti išsistūmus į tiesių rankų atramą. Tai rodo stiprią pečių juostą ir sustiprėjusius nugaros raumenis, kurie yra itin svarbūs, kad kūdikis galėtų kokybiškai sėdėti. Stiprūs nugaros raumenys padės kūdikiui sėdėti tiesiai. Be to, kai sėdėdamas kūdikis norės siekti žaislų, esančių priekyje, stiprūs raumenys padės kūdikiui paėmus žaislus atsitiesti ir grįžti į sėdimą poziciją. Dar, kūdikis turėtų vartytis nuo nugaros ant pilvo į abi puses. Tuo parodoma, kad kūdikio šoniniai liemens raumenys jau yra stiprūs. Šie raumenys bus svarbūs kūdikiui sėdint ir laikant pusiausvyrą. Be to, daugelis kūdikių, artėjant sėdėjimo etapui, pasiekę pėdas rankomis pradeda nešti jas į burnytę. Tai parodys, kad klubų mobilumas yra pakankamas kūdikiui sėdėti, o mažylio kojos bus patogios sėdėti ir taps tvirta atrama.

Ketvirtą mėnesį sveikatos priežiūros specialistai turėtų atlikti trakcijos mėginį. Jo metu kūdikiui gulint ant nugaros, apglėbus vaiko riešus švelniai traukiama link savęs. Tuomet kūdikis turėtų norėti atkelti galvelę, pritraukti smakrą prie krūtinės ir stengtis sėstis.

Penktą mėnesį kūdikis turi tiesių rankų atramą. Testuojant pasodinus kūdikį jis jau turėtų remdamasis rankomis išsilaikyti sėdimoje pozoje. Visgi šiuo etapu kūdikio juosmuo dar yra sulinkęs. Taigi šiame vaiko amžiuje mes tik supažindiname kūdikį su sėdėjimo padėtimi, bet dar nesodiname vaiko. Maždaug nuo 5,5 mėn. galime kūdikį mokyti sėstis per šoną.

Pratimas: kūdkio mokymas sėstis per šoną

Kūdikiui gulint ant nugaros viena ranka prilaikome sulenktą per kelį ir atvestą į šalį koją, o kita ranka apglėbiame priešingos rankos riešą. Tuomet švelniai kilstelime ir paverčiame ant šono bei truktelime viršun. Jeigu kūdikis jau pasiruošęs mokytis sėstis, jis atsirems laisva ranka į pagrindą ir norės keltis į sėdimą poziciją.

Kūdikių sėdėjimas Kūdikių sėdėjimas Kūdikių sėdėjimas

Jeigu kūdikis pasiruošęs ir nori sėstis, jau galime po truputį sodinti jį sau ant kelių ar ant pagrindo sau tarp kojų. Pradžioje svarbu prilaikyti krūtinę, žaisti su kūdikiu ir padėti jam stiprėti  sėdint (pavyzdys pateiktas paveiksle). Labai naudinga mankštinti kūdikį pasitelkiant gimnastikos kamuolį. Tai yra pasodinti kūdikį ant kamuolio ir apglėbus ties liemeniu bei švelniai spaudžiant į kamuolį ridenti kamuolį pirmyn – atgal ir į kairę – dešinę puses (pavyzdys pateiktas paveiksle). Labai svarbu neskubėti ir stebėti, kad kūdikis stengtųsi laikyti pusiausvyrą bei lavintų liemens kontrolę.

Taip palaipsniui kūdikis eis link savarankiško sėdėjimo, įgys liemens kontrolę, gebės išlaikyti pusiausvyrą sėdint, ir negrius. Kūdikiai išmoksta savarankiškai sėdėti tarp šešto ir devinto mėnesio. Skirtingų šalių rekomendacijose nurodoma, kad jeigu kūdikis dar nesėdi būdamas devynių mėnesių amžiaus – tai yra laikoma raudona vėliavėle (įspėjamuoju ženklu), ir yra rekomenduojama kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus.

Kūdikis išmoksta atsisėsti kiek vėliau, nei pasodintas sėdėti. Tai gali vykti net iki 10 mėn. pabaigos. Atsisėsti kūdikis gali per šoną arba, jeigu jau ropoja, – iš keturių taškų padėties atsisukant atgal ir padedant sėdynę. Atsisėdimas reikalauja koordinuoto stiprių liemens raumenų darbo, ir čia itin svarbūs yra šoniniai liemens raumenys. Tad būtina stebėti, kad kūdikis daug laiko praleistų gulėdamas ant pilvo ir žaisdamas gulint ant šono.

Pagalbinėse priemonėse kūdikius sodinti reikėtų tada, kai jie jau yra  įgiję liemens kontrolę ir pasodinus nevirsta į šalis bei nesėdi pakumpusiu juosmeniu. Dėl šių priežasčių į maitinimo kėdutę kai kurie kūdikių kėdučių gamintojai rekomenduoja sodinti kūdikius nuo šešių mėnesių.

Remiantis moksliniais tyrimais nustatyta, kad sėdėjimo raida yra glaudžiai susijusi su kognityvine ir kalbėjimo raida. Apskritai, motorikos vystymasis suteikia kūdikiui naujų galimybių įgyti žinių apie jį supantį pasaulį, o tobulėjantys motoriniai įgūdžiai skatina suvokimo, pažinimo ir psichosocialinės raidos pokyčius. Sėdint sparčiau vystosi vaiko aplinkos pažinimas, analizavimas ir mokymasis, lavėja smulkioji motorika bei atsiranda judėjimo įvairovė. Tai taip pat veikia vaiko suvokimo vystymąsi ir spartesnį kalbinių įgūdžių formavimąsi. Savarankiško sėdėjimo lavinimas labai svarbus visapusiškam vaiko tobulėjimui. Tačiau viskam ateis savas laikas, todėl kūdikių sveikatos specialistai rekomenduoja pradėti lavinti sėdėjimo įgūdžius tada, kada vaikutis bus tam pasiruošęs.

Kūdikių sėdėjimas Kūdikių sėdėjimas

Lekt. kineziterapeutė Vaiva Selevičienė

 

Literatūra

  1. Kretch KS, Marcinowski EC, Hsu LY, Koziol NA, Harbourne RT, Lobo MA, Dusing SC. Opportunities for learning and social interaction in infant sitting: Effects of sitting support, sitting skill, and gross motor delay. Dev Sci. 2023;26(3):e13318. doi: 10.1111/desc.13318.
  2. Adolph KE, Franchak JM. The development of motor behavior. Wiley Interdiscip Rev Cogn Sci. 2017;8(1-2):10.1002/wcs.1430. doi: 10.1002/wcs.1430.
  3. WHO Multicentre Growth Reference Study Group. WHO Motor Development Study: windows of achievement for six gross motor development milestones. Acta Paediatr Suppl. 2006;450:86-95. doi: 10.1111/j.1651-2227.2006.tb02379.x.
  4. Dosman CF, Andrews D, Goulden KJ. Evidence-based milestone ages as a framework for developmental surveillance. Paediatr Child Health. 2012;17(10):561-8. doi: 10.1093/pch/17.10.561.