Be kategorijos

Kūdikio motorinė raida nuo 0 iki 6 mėnesių

Pirmaisiais gyvenimo metais sparčiausiai kinta kūdikio smegenys ir įvairios raidos sritys. Raidos sritys yra viena nuo kitos priklausomos, tad sėkmingai tobulėjanti kūdikių motorinė (judėjimo) raida lems sėkmingą ir sklandų visapusišką vystymąsi.

Naujagimystė – pirmasis kūdikio mėnesis šiame pasaulyje. Šis laikotarpis yra skirtas organizmo adaptacijai prie pasikeitusios aplinkos: temperatūros, vaizdinės ir garsinės stimuliacijos. Tad svarbu užtikrinti kūdikiui saugumą, šilumą ir prisilietimus, kurių taip reikia norint pradėti ugdyti pasitikėjimą aplinka ir savimi.

1 mėnesio kūdikio raida

Pirmų mėnesių judėjimas paremtas refleksais, tad normalu, kad naujagimis spontaniškai spardosi ar nevalingai juda kojytėmis ir rankytėmis. Ilgainiui jis po truputį atranda savo kūno dalis ir jo judėjimas tampa valingas. Įprastai, jeigu nėra trikdžių, kūdikio savęs bei pasaulio pažinimas ir judėjimas vystosi tam tikra seka. Čia svarbu, kad tėveliai prisidėtų prie sėkmingo augimo teisingai nešiodami ir keisdami guldymo padėtis. Pirmais mėnesiais turėtų dominuoti horizontalios nešiojimo padėtys, tokio kaip.: „Lopšio poza“, nešiojimas šonu ar pilvu žemyn, bet taip pat kartais galima pakeisti pozicijas vertikaliomis, tokiomis, kaip.: nešiojimas ant peties arba „Veidu į pasaulį“. Nešiojant kūdikį svarbu keisti tiek nešiojimo padėtį, tiek nešiojimo puses. Mokslinėje literatūroje nurodoma ir praktikoje pastebima, kad dažnai tėvai turi mėgstamesnę nešiojimo padėtį, pusę, patogesnę ranką. Tai gali vesti prie kūdikio vienos pusės raumenų didesnio aktyvinimo, o vėliau ir asimetrinio judėjimo (vartymosi, šliaužimo, ropojimo).

Pasak Amerikos pediatrijos asociacijos (APA) kūdikius guldyti ant pilvelio reikėtų nuo pat pirmų gyvenimo dienų. Pradžioje tai turėtų vykti vos kelias sekundes, bet svarbu nebijoti ir praktikuoti gulėjimą ant pilvelio, nes taip po truputį bus stiprinama galvos kontrolė, o vėliau kaklo, pečių juostos ir nugaros raumenys. Šie – svarbūs sklandžiam tolimesniam judėjimo vystymuisi. Žemiau apžvelgsime kaip kūdikis vystosi gulėdamas ant nugaros ir ant pilvo skirtingais amžiaus tarpsniais.

2 mėnesių kūdikio raida

Antras mėnuo: gulėdamas ant nugaros kūdikis jau turėtų po truputį atrasti vidurio liniją ir gebėti išlaikyti galvą tiesiai bent 10 sekundžių, kūdikio rankos vis dar juda spontaniškai ir ne visai koordinuotai, kojos būna kiek sulenktos per šlaunis ir kelius, vis dar stebimas spotaniškas spardymasis. Galime pastebėti, kad kūdikis vis ilgiau išlaiko dėmesį, geba fiksuoti žvilgsnį. Gulėdamas ant pilvo, kūdikis laiko rankas sulenktas per alkūnes, geba pakelti galvą ir išlaikyti ją kelias sekundes, galva būna pakelta 45 laipsnių kampu. Antrą mėnesį svarbu stebėti ar kūdikis nebūna visą laiką per daug įsitempęs, per daug atsipalaidavęs, ar nesuka galvos labiau į vieną pusę.

3 mėnesių kūdikio raida

Trečias mėnuo: Šis mėnesis itin svarbus, kaip atskaitos taškas vertinant kūdikio raidą. Gulėdamas ant nugaros kūdikis jau turėtų būti atradęs vidurio liniją, išlaikyti galvą tiesiai, suvesti rankutes, nešti jas į burnytę (taip kūdikis stimuliuos ne tik savo pirštukus, bet ir kalbinę raidą) ir po truputį siekti žaislų. Tai rodys smulkiosios motorikos vystymosi pradžią. Taip pat svarbi gulėjimo ant pilvo laiko trukmė ir kokybė. Kūdikis turėtų turėti tvirtą dilbių atramą, alkūnes jau laikyti ne be prie kūno, o sulig pečių linija. Galvą turėtų laikyti pakeltą 90 laipsnių kampu ir ne trumpiau nei vieną minutę. Amerikos pediatrijos asociacija nurodo, kad trijų mėnesių kūdikis turėtų per dieną išbūti aktyviai gulėdamas ant pilvo 60 min., minimaliai 20 min. Tai apima nešiojimą, guldymą ant skirtingų paviršių ir ridenimą ant kamuolio pilvu žemyn. Nuo 2-3 mėn. jau galima pradėti taikyti tikslingas ar prevencines mankštas, masažus, lankyti užsiėmimus vandenyje. Trečią mėnesį taip pat jau galime pastebėti vis daugiau emocijų ir kad kūdikis kalbinamas šypsosi atgal, o tai vadinama socialine šypsena.

4 mėnesių kūdikio raida

Ketvirtas menuo: gulėdamas ant nugaros kūdikis jau trečią mėnesį vis pakeldavo kojeles į viršų, o ketvirtą mėnesį būdravimo metu kojos jau turėtų būti daugiau pakeltos nei nuleistos. Kūdikis pamažu pradeda siekti keliukus ir taip atranda savo kojas. Čia aktyvinasi liemens ir pilvo preso raumenys, ko pasekoje kūdikis pakėlęs kojeles prie pilvo pradeda virsti ant šoniuko. Stipresni mažyliai net ir pilnai apsiverčia. Įprastai kūdikis apsiverčia nuo nugaros ant pilvo tarp 3 ir 5 mėn. Gulėdamas ant pilvo keturių mėnesių kūdikis geba siekti žaisliukus, kurie padėti priekyje. Kiti mažyliai siekia žaislų ir atkėlę ranką nuo pagrindo.

5 mėnesių kūdikio raida

Penktas mėnuo: kūdikiui gulint ant pilvo – galime stebėti kaip sustiprėjęs kūdikio pečių juostos ir nugaros raumenynas. Jeigu kūdikis jau trečią mėnesį tvirtai gulėjo ant pilvo, vėliau išmoko pernešti svorį nuo vienos rankos prie kitos ir taip siekti žaislų, tai penktą mėnesį jis jau bando save kelti kiek aukščiau ir stumiasi į tiesių rankų atramą. Tiesių rankų atrama visapusiškai stiprina visą nugaros raumenyną nuo pat kryžmens iki pat kaklo. Čia svarbu ne tik, kad kūdikis būtų išsitiesęs rankomis ir remtųsi į pagrindą, bet kad ir gebėtų atkelti krūtinę. Itin dažnai kūdikiai visų pirma tarsi plaukia, o po to išsistumia. Plaukimas – nėra silpna pečių juosta, čia kūdikis pradeda stiprinti raumenis esančius tarp menčių, kurie ateityje bus svarbūs gebėjimui prisitraukti ir taisyklingai laikysenai formuotis.

Tarp 4-6 mėnesio kūdikiai išmoksta žaisti gulėdami šonu, o jeigu to nedaro, mes galime paguldyti kūdikį šonu, prilaikyti jo liemenį ir žaisti kartu su juo.

Kai kurie kūdikiai gulėdami ant pilvo jau bando kelti užpakaliuką į viršų, taip tarsi formuodami „palapinę“, ir tai yra šliaužimo ir ropojimo užuomazgos. Tačiau šiems etapams, dar reikės kitų svarbių judesių, aktyvių rankų ir kojų.

6 mėnesių kūdikio raida

Šeštas mėnuo. Kūdikis gulėdamas ant nugaros ir ant pilvo geba siekti žaislų įvairiomis kryptimis, siekiant žaislo – apsiversti. Kūdikis geba pasiekti ir ragauti pėdutes, o tai rodo, kad kūdikio klubų mobilumas pasiruošęs sėdėjimui. Tad šis mėnuo reikšmingai svarbus, nes jeigu kūdikis jau pakankamai sustiprėjęs ir jo liemens raumenynas pasiruošęs – jau galima po truputį kūdikį sodinti ir mokyti sėstis per šoną. Kūdikis jau turėtų vartytis nuo nugaros ant pilvo per abi puses, gulėdamas ant nugaros atkelti galvelę ir pritraukti smakriuką, laikomas kiek pakeltu kampu – norėti riestis, tarsi sėstis, o būdamas ant pilvo – turėti tiesių rankų atramą ir netgi siekti žaislų iš šios pozicijos. Kai kurie kūdikiai geba ne tik apsiversti nuo nugaros ant pilvo, bet ir atsiversti. Įprastai kūdikiai atsiverčia nuo pilvo ant nugaros 5-7 mėn.

Svarbu paminėti, kad kiekvienas kūdikis yra skirtingas ir vystosi savu tempu, tad tėveliai turėtų nelyginti savo kūdikio su kitais vaikučiais, bet padėti jam vystytis teisingai nešiojant, guldant ant šono ir pilvelio, žaidžiant su juo bei motyvuojant kūdikį domėtis jį supančia aplinka.

Straipsnio autorė: Lekt. Kinez. Vaiva Selevičienė

Tekstas sudarytas remiantis žemiau esančiais šaltiniais:

1. Pasaulinėmis specialistų organizacijomis: www.apa.com; www.pathways.org; www.aota.org

2. Hewitt, L., Kerr, E., Stanley, R. M., & Okely, A. D. (2020). Tummy time and infant health outcomes: a systematic review. Pediatrics145(6).

3. Carson, V., Lee, E. Y., Hewitt, L., Jennings, C., Hunter, S., Kuzik, N., … & Tremblay, M. S. (2017). Systematic review of the relationships between physical activity and health indicators in the early years (0-4 years). BMC public health17(5), 33-63.

4. Senju, A., Shimono, M., Tsuji, M., Suga, R., Shibata, E., Fujino, Y., … & Kusuhara, K. (2018). Inability of infants to push up in the prone position and subsequent development. Pediatrics International60(9), 811-819.

5. Gajewska, E., Moczko, J., Kroll, P., Naczk, M., Naczk, A., & Sobieska, M. (2021). How motor elements at 3 months influence motor performance at the age of 6 months. Medicine100(42).

6. Dosman, C. F., Andrews, D., & Goulden, K. J. (2012). Evidence-based milestone ages as a framework for developmental surveillance. Paediatrics & child health17(10), 561-568.