Augant visuomenės sąmoningumui, vis aktualesnė tema tampa sveikų ir ekologiškų produktų naudojimas, jų tinkamas pasirinkimas bei patikimumas. Deja, bet ne visi pasaulio gamintojai atsižvelgia į žmogaus sveikatą bei poveikį aplinkai. Todėl žmonėms, linkusiems į alergines reakcijas, ir vaikams derėtų naudoti kuo natūralesnius, sertifikuotus produktus.
Kokiuose produktuose tyko kenksmingos medžiagos?
Augant odos ir kvėpavimo funkcijų sutrikimų skaičiui, žmonės pradeda atidžiau stebėti mitybą, aplinką ir gyvenimo būdą, ieškodami alerginių reakcijų priežasčių. Jų galima rasti beveik visur, tačiau labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į:
- maistą ir gėrimus;
- kokiuose induose laikote, gaminate ir iš kokių valgote;
- ką dėvite (kūdikiai sauskelnes, drabužėlius);
- kokią kosmetiką, švaros ir buities priemones naudojate sau bei mažyliams;
- namų aplinką – apdailos priemones, baldus, patalynę ir pan.;
- pelėsius. Tai gamtos „produktas“ kenksmingas žmogaus sveikatai.
Atrodo, tarsi visur tykotų pavojai… Tačiau reikėtų vertinti sąmoningai ir be baimės. Atsirinkti tai, kas palankiausia ir saugiausia. Augant pramonei, mūsų organizmams tenka prisitaikyti, tik nereikėtų aklai viskuo, kas siūloma, pasitikėti.
Kaip žinoti, ar natūralus produktas saugus ir tinka vaikams?
Prie natūralių produktų galime priskirti daržoves, vaisius, kruopas ir pan., taip pat kitus gaminius, ant kurių pakuotės nurodyta „natūralus produktas“, tik ar jie tikrai saugūs sveikatai?
Natūralaus produkto klasifikacija dar negarantuoja jo kokybės. Daržovės, salotos ar javai gali būti tręšiami LR įstatymų nustatytomis leistinomis normomis, bet tai neapsaugo jautresnio organizmo nuo nepageidaujamo poveikio. Todėl geriausia rinktis ekologiškus, sertifikatus turinčius produktus.
Jeigu renkatės natūralius maisto produktus, atkreipkite dėmesį į aprašymą arba klauskite pardavėjo.
Pasak Europos Sąjungos teisės aktų, bet kuri maistinė medžiaga, nevartojama kaip maisto produktas ar jo ingredientas, bus priskiriama priedams[1]. Tai gali būti, pavyzdžiui: saldikliai, konservantai, dažikliai ar antioksidantai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išskiria, kad maisto priedai negali būti naudojami „neperdirbtuose maisto produktuose ir kūdikiams (nuo gimimo iki 12 mėn.) ir mažiems vaikams (nuo 12 mėn. iki 3 metų) skirtuose maisto produktuose“.[2]
Kosmetika, švaros priemonės ir kiti ne maisto produktai taip pat skirstomi į natūralius bei ekologiškus. Natūraliu gali būti įvardinamas gaminys, kuriame dalis arba visi ingredientai yra ne sintetiniai. Deja, augalinės kilmės ingredientai gali būti užauginti ne ekologiškomis sąlygomis, todėl, jei norite jaustis saugūs, pirkdami mažyliams produktus, verčiau rinkitės sertifikuotus gaminius.
Koks pavojus slypi natūralioje ir ekologiškoje kosmetikoje bei švaros priemonėse?
Pati kokybiškiausia, ekologiška kosmetika neapsaugo nuo alerginės reakcijos. Tiek vaiko, tiek jūsų oda gali reaguoti į žolelių ekstraktus, eterinius ir bazinius aliejus.
Kūdikiams ir mažiems vaikams rekomenduojama rinktis jų amžiaus grupei skirtus ir dermatologų patikrintus gaminius.
Pasak aromaterapeutų, kūdikiams ir mažiems vaikams galima naudoti arbatmedžio, ramunėlių, levandų ir mandarinų eterinius aliejus. Jais gali būti praturtinta kūdikių kosmetika ar skalbimo priemonės. Jeigu norėsite pasigaminti aliejų mišinį ar garinti kambarius, pasikonsultuokite su pardavėjais ar net šeimos gydytoju.
Natūralūs ir ekologiški produktai saugiai vaikystei
Šiuo metu technologijos sparčiai pažengusios į priekį ir nuolat gerinama kūdikiams bei vaikams skirtų produktų kokybė. Todėl įsigydami sauskelnes, kosmetiką, švaros, buities priemones ir pan., kreipkite dėmesį į gamintojo reputaciją ir pateiktą informaciją. Jeigu kokybė atitinka aukščiausius standartus, tuomet produktas gali būti net ženkliai geresnis nei natūralus.
Jeigu dar nesate išsirinkę patikimiausių produktų, būkite budrūs ir smalsūs, nes už skambių marketingo frazių kartais slepiasi ne itin kokybiška sudėtis.