Be kategorijos

Kaip suprasti mažylį, kai jis dar nekalba?

Kūdikystės periodu savo emocijas mažylis išreiškia verksmu, tačiau, turbūt, atkreipėte dėmesį, jog mažylio verksmas kaskart skamba kitaip. Pateikiame trumpą gidą, padėsiantį atpažinti, kokią informaciją kūdikis savo verksmu nori Jums perduoti.

  • Jei mažylis verkia keletą sekundžių, po to staigiai nutyla, tarsi laukdamas tėvelių reakcijos, mažylis nori Jus pakviesti prie savęs, jam, greičiausiai pasidarė nuobodu. Jei nesureagavote iš karto, mažylis ir vėl trumpai suverks ir staigiai nutils. Nesulaukęs Jūsų, mažylis po keletos tokio tipo verksmų pakartojimų gali pradėti isteriškai verkti.
  • Anksčiau minėtas verksmas taip pat gali signalizuoti, jog mažylis yra alkanas, tačiau atskirti, kuris yra kvietimo, kuris yra alkio verksmas, padės mažylio judesiai: būdamas alkanas, mažylis sukios galvytę ir čepsės.
  • Nepaliaujamas, vis garsėjantis, retkarčiais panašus į cypimą, monotoniškas verksmas signalizuoja apie skausmą: galbūt dygsta dantukai, galbūt pučia pilvuką. Taip pat būna atvejų, kuomet apie skausmą mažylis Jus informuoja ir tyliu, monotonišku verksmu, tačiau tai nutinka, kuomet mažylis nebeturi jėgų garsiai šaukti, jam pakilusi temperatūra, dėl užgulusios nosytės sunku kvėpuoti ar pan.
  • Mažylis be priežasties tyliai inkščia, glosto ausytes, trina akytes, retsykiais nusižiovauja? Jis nori Jums pranešti, jog jau atėjo laikas miegoti.
  • Kuomet kūdikis verkia, yra neramus, muistosi, mosuoja rankomis, raitosi, reikėtų patikrinti sauskelnes, galbūt laikas jas pakeisti. Jei važiuojate automobiliu, reikėtų patikrinti ar mažyliui patogu autokėdutėje, galbūt nugaroje susidariusi audinio klostė erzina mažylį. Taip pat patikrinkite, galbūt, mažyliui per karšta ar per šalta. Tai galite padaryti užkišdami delną prie nugarytės, tarp menčių. Jei toje vietoje karšta, mažylį reikėtų šiek tiek nurengti.

Nors mažylis dar ir nekalba, jis gali Jums siųsti informaciją savo judesiais. Pagrindiniai judesiai, siunčiantys tam tikras žinutes yra šie:

  • Maitinat mažylį jis riečia nugarytę? Tai gali būti žinutė Jums apie mažylį kamuojantį refliuksą. Išsiriesdamas mažylis mėgina sau padėti. Jei toks elgesys atrodo nesietinas su maitinimu, gali būti, jog mažylis tiesiog suirzęs ir jį reikia paguosti, paimti ant rankų.
  • Aktyvus makalavimas kojytėmis gali reikšti, jog:
    • Mažylis neseniai atrado kojytes, išmoko jomis makaluoti, jam tai teikia daug džiaugmo;
    • Mažylis spardosi, virkčioja – greičiausiai, jam kažkas nepatinka arba skauda. Galbūt mažylį kamuoja pilvo diegliukai ar informuoja, jog jau metas keisti sauskelnes.
  • Dėl nebrandžios nervų sistemos tik gimęs mažylis būna sugniaužęs kumštukus. Delniukus atveria maždaug apie 8 savo gyvenimo savaitę. Vėlesniame laikotrapyje sugniaužti kumštukai gali reikšti stresą, baimę ar net alkį, nes būdami alkani, mažyliai įtempia visus savo kūno raumenis.
  • Daugelį tėvelių neraminantis mažylio veiksmas – galvos daužymas į sieną, lovelės kraštą ar į žemę. Šis veiksmas dažniausia praneša tėveliams, jog mažyliui yra nuobodu. Tiesa, jei mažylis, bandant jį sudominti kita veikla, galvytę vis tiek daužo į žemę ar sieną, nekreipia į Jus dėmesio, apie tai reikėtų informuoti vaiką prižiūrintį pediatrą.
  • Mažylis glosto ar tampo ausytes? Neišsigąskite, tai nebūtinai tėvelių siaubas ausų uždegimas. Dažnai mažyliai ausytes tampo ar glosto norėdami miego ar ramina save dygstant dantukams. O galbūt Jūsų mažylis tik dabar atrado, jog turi ausytes ir nori jomis pasidžiaugti?
  • Kelių pritraukimas prie pilvo signalizuoja apie diskomfortą pilvuke. Galbūt mažyliui kaupiasi dujos ar užkietėjo viduriai. Jūs gaite jam padėti, užtikrindami, kad po kiekvieno maitinimo mažylis atsirūgs. Galite švelniai paglostyti mažylio pilvuką, delnu sukdami ratus pagal laikrodžio rodyklę ar padaryti mankštelę, lėtai mažylio kelius prispaudžiant prie pilvuko, palaikant porą sekundžių ir iš naujo kartojant tuos pačius judesius. Tokia mankšta padeda pasišalinti susikaupusioms dujoms.