Apžvalgos

Tritanas – viskas ką reikia žinoti apie šį plastiką

Ar teko girdėti apie Bisfenolį A (toliau – BPA)? Tai organinis, vandenyje tirpus junginys, kuris vis dar randamas kai kuriose plastikinėse maisto ir gėrimų pakuotėse. Remiantis tyrimų duomenimis, net ir mažomis dozėmis šis junginys veikia hormonus ir gali sutrikdyti endokrininę veiklą. Taip pat, mokslinėje literatūroje kalbama apie kai kuriuos nepageidaujamus reiškinius, tokius kaip medžiagų apykaitos sutrikimai, nutukimas, autizmas, endometriozė, širdies ir kraujagyslių ligos, reprodukcinis vėžys, vaisingumo problemos, daugybinės kiaušidžių cistos, dėmesio stokos ir hiperaktyvumo sutrikimai [1]. Deja, visi šie šalutiniai poveikiai gali atsirasti dėl gamintojų naudojamų pigių plastikų įvairių maisto bei gėrimų pakuočių gamybai, kai BPA migruoja į maisto produktus. Siekiant išvengti tokių rizikų „Eastman Chemical Company“ iškėlė susirūpinimą dėl BPA junginių maisto pakuotėse ir sukūrė kopolimerą – Tritano plastiką, kad pakeistų rinkoje karaliavusį polikarbonatą [2].

 

Tai yra specialiai sukurta ir gaminama plastiko rūšis, kurioje nėra BPA ir BPS. Tritano plastikas naudojamas įvairių produktų: indelių, butelių, puodelių, įrankių, gėrimų bei maisto laikymo ir apdorojimo įrankių gamyboje [2]. Taip pat, tai vienas iš plastikų, kuris yra naudojamas net medicinoje [3]. Itin svarbu skaityti indų, skirtų liestis su maistu, sudėtį ant etiketės. Kai kurie plastikai, ypač polikarbonatas (PC), gali turėti BPA arba kitus bisfenolius, kurie gali migruoti į maistą ar gėrimus. Kitas, itin populiarus rinkoje plastikas – polivinilchloridas (PVC). Jis naudojamas butelių ir plėvelių gamyboje, tačiau yra žinomas dėl jo galimo šalutinio poveikio – chloro patekimo į maistą [4]. Taigi, kalbant apie Tritaną ir jo privalumus lyginant su kitais plastikais, jis rinkoje išsiskiria dėl keleto savybių:

 

 1. Nepralaidumas kvapams ir skoniui: tritanas nesugeria skonių ar kvapų, todėl jis yra tinkamas naudoti maisto produktams. Tai reiškia, kad tokiuose induose galima saugiai laikyti įvairius skysčius ir maisto produktus [2].
 2. Atsparus temperatūrai: jį galima naudoti šaldytuvuose ir mikrobangų krosnelėse. Jis nėra linkęs deformuotis patekęs į kontaktą su karštais ar šaltais skysčiais. Svarbu paminėti, jog indai pagaminti iš Tritano plastiko turi atsparumą temperatūrai iki 96 °C. Jis netinka garų sterilizatoriams ar verdančiam vandeniui, nes gaminius palaikius verdančiame vandenyje net minutę, didelis karštis gali sukelti indelių ar įrankių deformaciją [5].
 3. Ilgaamžiškumas ir atsparumas įbrėžimams bei dėmėms: Tritano plastikas yra gana atsparus įbrėžimams, todėl jis ilgai išlaiko skaidrumą ir prekinę išvaizdą. Tuo tarpu kiti plastikai gali būti jautrūs įbrėžimams ir įtrūkimams. Tai ne tik gali sumažinti gaminio ilgaamžiškumą, bet ir sukurti galimybes maisto dalelėms patekti į įtrūkimus, to pasekoje gali susidaryti palankios sąlygos bakterijų dauginimuisi [4].
 4. Perdirbimas: nors tai gali būti sudėtingas procesas dėl jo atsparumo bei cheminės sudėties, tačiau literatūroje teigiama, kad šį plastiką galima perdirbti. Tritanas priklauso 7 klasifikacijos numeriui, tai vadinama naujų plastikų klasifikacija.
 5. Lengvumas: jis yra lengvesnis už stiklo buteliukus, todėl tokius indus patogiau naudoti, ypač kai tėvai maitina savo kūdikį naktį.

 

Įsigijus bet kokius gaminius svarbi jų priežiūra, geriausia vadovautis gamintojo instrukcijomis. Mes savo ruožtu turime keletą bendrų patarimų kaip prižiūrėti indus pagamintus iš Tritano plastiko:

 

 1. Venkite tiesioginio saulės šviesos poveikio: ilgalaikis saulės šviesos poveikis gali pakeisti plastiko spalvą ir savybes.
 2. Po kiekvieno naudojimo nedelsdami nuplaukite. Gaminius plauti rekomenduojama šiltu vandeniu ir švelniu indų plovimo skysčiu. Taip užtikrinsite, kad maisto likučiai neprikibtų prie paviršiaus ir neprasiskverbtų į plastiką.
 3. Plovimas indaplovėje ir maisto šildymas mikrobangų krosnelėje. Gaminius iš tritano plastiko plauti indaplovėje yra saugu. Nors pastaruoju metu visuomenė abejoja bet kokio maisto šildymu mikrobangų krosnelėse, tačiau esant poreikiui maistą tritano plastiko induose šildyti galima [5].

 

Svarbu prisiminti, kad Tritano plastikas saugus ir ilgaamžis, tačiau jis vis tiek turi būti tinkamai prižiūrimas ir naudojamas pagal gamintojo nurodymus. Tai yra populiarus pasirinkimas norintiems išvengti BPA ir BPS turinčių plastikų naudojimo kūdikių ar vaikų maistui ir gėrimams laikyti.

 

Literatūros sąrašas:

 1. Khalili Sadrabad, E.,  Hashemi, S. A.,  Nadjarzadeh, A.,  Askari, E.,  Akrami Mohajeri, F., &  Ramroudi, F. (2023). Bisphenol A release from food and beverage containers – A review. Food Science & Nutrition,  11, 3718 3728. https://doi.org/10.1002/fsn3.3398
 2. Kubicova M, Eckardt M, Simat TJ. Migration of oligomers from Tritan™ copolyester: application of hydrolysis for overall oligomer determination. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2023 Aug;40(8):1074-1095. doi: 10.1080/19440049.2023.2232244. Epub 2023 Jul 25. PMID: 37489979.
 3. Umamaheswari, V. Kanchana Devi, A. Karmel, A. David Maxim Gururaj, Nebojsa Bacanin; IoT-WBH – Internet of things based water bottle for better health. AIP Conf. Proc.30 November 2022; 2516 (1): 090002. https://doi.org/10.1063/5.0109662
 4. Verena N. Schreier, Emre Çörek ir kt. Evaluating the food safety and risk assessment evidence-base of polyethylene terephthalate oligomers: A systematic evidence map, Environment International, Volume 176, 2023,107978,ISSN 0160-4120,https://doi.org/10.1016/j.envint.2023.107978.
 5. Esho, Olawunmi: THE EFFECT OF MICROWAVE HEATING ON OVERALL MIGRATION OF CHEMICALS FROM FOOD CONTAINERS SOLD IN THE U.S. https://doi.org/10.7298/yvew-de57